fallback

Антониу Гутериш: Трябва да обявим извънредно климатично положение

Джо Байдън е готов да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата

13:45 | 13.12.20 г. 18

Пет години след като светът подписа знаковото Парижко споразумение за избягване на опасното глобално затопляне, политическият импулс нараства. Липсата на краткосрочни действия обаче означава, че планетата все още е на път към климатична катастрофа, пише Bloomberg. 

В събота се проведе шестчасовата среща на високо равнище за климата. Събитието е под егидата на ООН и се организира по случай петата годишнина от международното споразумение за борба с глобалното затопляне.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш използва трибуната и призова света да обяви извънредно климатично положение.

„Призовавам всички отговорни лица по света да обявят извънредно климатично положение в техните страни, докато въглеродната неутралност бъде постигната“, каза Гутериш. Той допълни, че се налага още сега да бъдат положени огромни усилия, за да се намалят световните емисии на парникови газове с 45% до 2030 г. спрямо нивата от 2010 г.

По време на срещата стана ясно, че новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън обещава страната му да се върне към Парижкото споразумение, като по думите му това ще стане в първия ден от встъпването му в длъжност. Байдън разкри това в писмено изявление за Срещата на върха за климата.

Байдън иска да свика среща на върха в рамките на първите си 100 дни на поста, за да убеди някои от най-големите емитенти в света да се активизират и да определи нулева нетна цел за САЩ за 2050 г. Плановете му означават, че 70% от световната икономика ще има поети ангажименти да стане въглеродно неутрална до 2050 или 2060 г. Редица компании в частния сектор вече са си поставили дългосрочни цели за премахване на въглеродните емисии.

Някои от по-амбициозните обещания от 75-те държави и компании от събота включват:

- Аржентина и Ватиканa обещаха въглероден неутралитет до 2050 г.

- Пакистан ще спре да строи нови електроцентрали на въглища и ще си постави за цел да получaва 60% от енергията си от възобновяеми източници до 2030 г.

- Перу се ангажира да намали емисиите с 40% до 2030 г. спрямо предходната цел от 30%

- Австрия обеща 100 милиона евро на Зеления климатичен фонд

- Тим Кук заяви, че 95 от доставчиците на Apple са се ангажирали да преминат към възобновяема енергия

Дори след нови обещания, богатите държави рискуват да не изпълнят целта, поставена преди пет години, да мобилизират 100 милиарда долара годишно до 2020 г., за да помогнат на бедните страни да се справят с най-тежките последици от изменението на климата.

Най-голямото предизвикателство за Байдън и домакините на COP26 преди срещата на върха в Глазгоу ще бъде убеждаването на световните лидери, които защитават изкопаемите горива, да сменят позицията си. Лидерите на Бразилия, Русия и Австралия не бяха поканени да говорят в събота, след като Великобритания и нейният съдомакин Франция решиха, че страните не са завили с достатъчно смели обещания.

Повече четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:19 | 13.09.22 г.
fallback